Pozostała dokumentacja w sprawie gazyfikacji Gminy Krośniewice do wglądu w Urzędzie Miejskim w Krośniewicach, pok. Nr 17.
Na stronie portalu miejscowego Stowarzyszenia ukazał się artykuł „Gaz to
Stat-counters.net
This domain name expired on Feb 6 2017 07:13:15:000PM
Click here to renew it.
przyszłość Krośniewic". „Prężnie działające" Stowarzyszenie od jesieni 2013 roku oznajmiło prawdę oczywistą, że zgazyfikowanie miasta i gminy jest jedną z dziedzin jakie będą pozytywnie wpływać na ich rozwój.
Wniosek prawidłowy, ale jakże spóźniony.
Zaopatrzenie w gaz miasta i gminy jest procesem trwającym dość długo. Dlatego władze gminy rozpoczęły go już w 2010 roku wraz z gminami Nowe Ostrowy i Dąbrowice, uzgadniając etapy działań.
Strategicznymi odbiorcami dla naszej gminy zostały określone: ówczesny Inter Yeast (obecnie Leiber Sp. z o.o). Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska – Proszkownia Mleka w Krośniewicach Bez tych firm zapotrzebowanie na gaz nie zbilansuje kosztów, dostaw tak, aby inwestor uznał przedsięwzięcie za korzystne. Dla tych firm w I etapie została wybudowana przez grupę kapitałową DUON instalacja LNG (gazu skroplonego) jako pomostowego. Docelowe plany (kierunki działań) budowy sieci gazociągu dosyłowego wraz z punktem włączenia w Kutnie, oraz zakres współpracy stron (Gminy i DUON) zostały określone w Porozumieniu o współpracy w przedmiocie gazyfikacji Gminy miejskiej Krośniewice z dnia 25 stycznia 2012r. (aneks przedłużający czas współpracy z dn. 28 czerwca 2013r.) zawartym pomiędzy DUON, a Burmistrzem Krośniewic.
Dlaczego z Kutna? Też zadaliśmy to pytanie Kierownikowi ds. Kluczowych Klientów DUON Panu Marcinowi Gradowskiemu.
Uzyskaliśmy odpowiedź, że takie miejsce przyłączenia wskazała Firma GAZ-SYSTEM, do której firma się miała obowiązek zwrócić przed przystąpieniem do realizacji projektu.
Realizując dalsze etapy przedsięwzięcia, w dniach 02.04-11.04.2014r. została przeprowadzona ankietyzacja na terenie Krośniewic, której zadaniem było określenie zapotrzebowania wśród mieszkańców (pamiętamy, że głównymi poborcami gazu są zakłady pracy, a przede wszystkim OSM i Inter Yeast – Leiber Sp. z o.o.) oraz uściślić przebieg rurociągu na dojściu do Krośniewic i przebiegu w samym mieście.
Odbyły się również dwa spotkania informacyjne dla mieszkańców z przedstawicielami Firmy DUON w dn. 15.04.2014r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Krośniewicach.
W tym samym dniu, wcześniej (o godz. 8:30) zostało przeprowadzone spotkanie w Urzędzie Gminy Daszyna z pełniącym obowiązki Wójta Gminy Daszyna Panem Pawłem Jóźwiakiem oraz przedstawicielami Gminy Krośniewice, Nowe Ostrowy i Daszyna w celu zapoznania się z możliwościami ewentualnego, przyszłościowego wykorzystania tamtejszych rurociągów (instalacja jeszcze w budowie). Po spotkaniu przedstawiciele gmin uznali, że poproszą o fachową opinię w tej kwestii przedstawicieli Firmy DUON.
Spotkanie takie odbyło się w Daszynie w dniu 12 maja br.
Przedstawiciele Gminy Krośniewice nie uczestniczyli w tym spotkaniu, o „rewelacjach" Stowarzyszenia dowiedzieli się z wspomnianego wyżej artykułu, ale gmina jako partner DUON w projekcje kompleksowej gazyfikacji gminy, otrzymała od Kierownika ds. Kluczowych Klientów stanowisko w tej sprawie, które załączymy do publikacji.
Podana przez Stowarzyszenie informacja jest sprzeczna z rzeczywistością, jednak przedstawiciele Stowarzyszenia twierdzą co innego i używają takich argumentów, które są dla nich wygodne ale nie do końca prawdziwe i realne. W Gminie Daszyna w chwili obecnej nie ma gazu. Został zrealizowany pierwszy etap budowy nitki gazociągu, pozostał do wykonania drugi etap budowy pozostałej części nitki gazociągu w kierunku południowym oraz dokończenie budowy stacji redukcyjno-pomiarowych i wpięcie do głównej nitki operatora sieci „GAZ-SYSTEM".